A jakie są Twoje pasje?

Mieć pasje, to jak wygrać los na loterii, choć może wydawać się to Wam śmieszne. Dzisiejszy świat serwuje nam wiele stresów i codziennych obowiązków, często wyczerpujących, po których zwykle marzymy o pójściu spać, jednak dorosłe życie nam na to nie pozwala… Bardzo dobrze, gdy mamy pasje i możemy je rozwijać, gdy po prostu uda nam się wygospodarować nieco czasu po to, by oderwać się od rzeczywistości i porobić kilka rzeczy, które lubimy. To, co z tymi pasjami?

Przynależność, dzięki pasji!

Pasje mogą być różne. Może być to granie na jakimś instrumencie, czytanie książek, szydełkowanie, szycie, modelowania, decoupage i można by wymieniać bez końca! Poznałam wielu ludzi, w ciągu mojego życia i każda z tych osób miała inną pasję. Nie stworzę tutaj żadnej konkretnej definicji hobby, bo to każdy z Was potrafi zrobić, „googlując” w Internecie. To, co wyróżniało wszystkie poznane osoby, to fakt, że dzięki swojej pasji przynależeli do jakiejś grupy społecznej, w której mogli się odnaleźć. Niekiedy były to lekcje tańca oraz przynależność do różnorodnych grup tanecznych, czy szkół, innym razem wspólne kółka zainteresowań i spędzania czasu „po lekcjach” na świetlicy, czy w czytelni. To zapewniało rozwój. Wydaje mi się natomiast, że przez to, iż stajemy się osobami dorosłymi, rezygnujemy poniekąd z naszych „pierwszych pragnień serca”, dotyczących naszego hobby. Bo, gdyby się nad tym zastanowić, wielu ludzi marzy o rozwoju swoich pasji, czy zainteresowań, będąc właśnie dorosłymi, chcąc np. założyć własny biznes z nimi związany.

pasje

Teraz albo nigdy?

Możecie pomyśleć, że co to za pasja, która wiąże się z pracą. Owszem, pasja z reguły jest oderwaniem od codziennych, przytłaczających nas obowiązków, mnie i Ciebie! Właściwie to w dużej mierze o to chodzi, by mieć w życiu jakąś „odskocznię”, taką tylko naszą, która wiązać się będzie z rozwojem zainteresowań. Ale gdyby tak połączyć hobby z pracą? W dzisiejszych czasach śmiem twierdzić, że jest to coraz bardziej możliwe. Żyjąc w dobie Internetu, możemy właściwie rozwijać swoje pasje, a do tego z tego się utrzymywać. Niekiedy jest to forma prowadzenia kont społecznościowych, np. facebooka lub instagrama, a innym razem własny biznes, np. założenie własnej restauracji, jeśli naszą pasją od zawsze było gotowanie. Możliwości mamy wiele, trzeba nauczyć się je realizować. Jak wiadomo, łatwo to nie przychodzi (tzn. niektórym może tak, ale generalnie nie mamy spektakularnych efektów od razu).

Idealne życie blogera

Niestety, jesteśmy też społeczeństwem instant, które musi mieć wszystko „na już”. Sprawcami tego stanu rzeczy są po raz kolejny media społecznościowe, ponieważ ludzie za ich pośrednictwem serwują innym ekstra zdjęcia lub publikują swoje osiągnięcia. Mało jednak kto mówi o tym, że aby do tego dojść, musiało minąć wiele tygodni, miesięcy, lat. Dyrektorem nie zostaje się po tygodniu, często nawet nie po roku, a idealne zdjęcie na Insta to często godziny przygotowań i prac. Zresztą, możecie „poszperać” w Internecie, to zobaczycie „od kuchni” te przygotowania.

pasja gitara

Recepta na sukces?

Jaka jest recepta na sukces i bycie najlepszym w tym, co się robi i uwielbia to robić? Myślę, że nie ma idealnej, chociaż, trzymając się tych kilku podpunktów, wszystko jest możliwe!

  • Czas, czas, czas – nawet nauka gry na gitarze, czy pianinie nie trwa miesiąc, często ciągnie się latami. Jesteśmy naprawdę niecierpliwymi ludźmi, ja w dużej mierze też. Ale z reguły to właśnie odpowiedni czas jest naszym sprzymierzeńcem. Być może musimy się jeszcze nieco nauczyć, być może uda się później, ważna jest jednak cierpliwość i wyuczenie się tej umiejętności.
  • Ćwiczenia, doszkalanie się – bardzo często się zniechęcamy, a niepotrzebnie! Nikt nie był wirtuozem od razu. Wiadome jest, że jeśli rozpoczniemy naukę gry na instrumencie szybciej, więcej się nauczymy, gdyż z pewnością będziemy mogli temu trochę czasu poświęcić, którego niestety brak nam w „życiu dorosłym”.
  • Skoncentrowanie na danej sprawie – bardzo często obok słomianego zapału występuje zjawisko krótkiej fascynacji. Coś, co trwa tylko chwilę w naszym życiu, nie może być naszą pasją! Być może był to etap, z którego myśleliśmy, że jakaś pasja się rozwinie, jednak nic podobnego nie miało miejsca. Natomiast, jeśli chcemy osiągnąć sukces lub być najlepszymi, na miarę naszych możliwości w danej dziedzinie, musimy nie tylko poświęcić temu uwagę, ale i zaangażować się!

Bywa to trudne, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy mamy sporo obowiązków. Nie od dziś jednak wiadomo, że sukces zwykle zakłada 90% pracy i 10% talentu. Dlatego, jeżeli marzy nam się własny biznes, z pewnością będziemy musieli nieco poświęcić mu czasu, ponieść kilka porażek, ale i mniejszych i większych sukcesów! Zawsze jednak pasja może być czymś, co pozwala nam spędzić miło popołudnie lub stać się dodatkowym zajęciem, być może w przyszłości zarobkowym? Kto wie?

Jakie są Wasze pasje? 🙂 

Advertisements

Author: marcelapiekar

Copywriter, miłośnik książek i ciekawej muzyki. Tak w skrócie można mnie opisać. Jeśli interesują Cię teksty na zamówienie lub chcesz zwyczajnie wymienić kilka zdań, napisz! :)

8 thoughts on “A jakie są Twoje pasje?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s